İş Fikrini Ticarileştirmenin En Başarılı Yolu

1512 Programı İşbirliği

1601-Yenilik Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Program kapsamında açılan BİGG Uygulayıcı Kuruluş Çağrısı değerlendirme süreci sonucunda Erciyes Teknopark A.Ş. ve Marmara Üniversitesi İnovasyon ve Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği gerçekleştirmiştir.

BİGG Marmara ve BİGG Erciyes

Programları 2020-2022 yılları arasında TÜBİTAK 1.Aşama faaliyetlerini birlikte yürütecektir.

İş Fikri Başvuruları
BİGG Marmara Programına katılabilmek için bir iş fikri ile başvuru yapılması yeterlidir. 25 Ocak – 29 Mart 2021 tarihleri arasından yapılan başvurular değerlendirilmeye alınacaktır. Girişimci adaylara hızlı değer sunabilmek için iş fikri başvuruları anında değerlendirmeye alınacaktır. Başvuru yapan adaylar eğitim ve mentorluk hizmetlerinden erkenden yararlanmaya başlayacaklardır.

 

İş fikri başvuru tarihleri;
25 Ocak 2021 – 29 Mart 2021
Değerlendirme Aşamaları
TÜBİTAK tarafından yapılacak 2. Aşama değerlendirme öncesi BİGG Marmara programında adaylara üç aşamadan oluşan değerlendirme sistemi uygulanacaktır.

 

Ön Değerlendirme Aşaması
Bu aşamada jüri heyeti her bir başvuru formunu detaylıca okuyarak iş fikrinin BİGG programına uygunluğu değerlendirilecektir. İş fikrinin teknoloji ve yenilik içerip içermediği bu aşamada kontrol edilecektir. Seçilen başvurular Olgunlaştırma Programına dahil edilecektir.

 

Birebir Değerlendirme Aşaması

Olgunlaştırma Programı kapsamında adaylara eğitim ve mentorluk hizmetleri verilerek iş fikirlerinin daha geniş açıdan geliştirilmesi sağlanacaktır. Bu sayede yeterli hazırlık yapamayan adayların bu aşamada elenmesinin önüne geçilecektir.

 

İş Planı Değerlendirme Aşaması
İyileştirme Programı kapsamında hazırlanan iş planları nitelikli şekilde hazırlanıp hazırlanmadığı jüri heyeti tarafından incelenecektir. Nitelikli hazırlanan iş planıları seçilerek TÜBİTAK 2.Aşamaya gönderilecektir.
Mentor Görüşmeleri
BİGG Marmara programına başvuran adaylar geniş bir mentor havuzuna erişmiş olacaklardır.

 

Teknik ve ticarileşme konularında uzmanlığa sahip mentorlar ile birlikte yürütülecek faaliyetler kapsamında iş fikri doğrulama çalışmaları, problem/çözüm uyumu, potansiyel müşteri ziyaretleri, ekip ve iş modeli oluşturma konularına ağırlık verilecektir.

 

Ön değerlendirme aşamasını geçen adaylara uygun mentor eşleştirmeleri yapılarak program boyunca düzenli mentor görüşmelerinin yapılması sağlanacaktır.

 

Potansiyel müşteri ziyaretleri ve doğrulama çalışmaları kapsamında mevcutta işbirliği içerisinde olunan kurum, kuruluş ve kişiler ile bağlantıya geçilerek adayların olası müşteriler ile görüşmeleri kolaylaştırılacaktır. Ziyaretlerden elde edinilen saha bilgileri jüri sunumuna aktarılacaktır.
Eğitimler
Süreçte adaylara girişimcilik temalı yedi ana başlıkta eğitimler verilerek teknoloji girişimciliği konularında ilerlemeleri sağlanacaktır.
Ana başlıklar;

 

 • Ar-Ge ve Yenilik Kavramı
 • İş Fikri Doğrulama
 • Patent Tarama
 • Hızlı Prototipleme
 • Kanvas İş Modeli
 • Etkili İş Fikri Sunumu
 • İş Planı Yazma
 • Melek Yatırımcı Görüşmeleri
 • Program ve Takvim
  Day 1
 • Genel Takvim
 • Değerlendirmeler
25 Ocak - 29 Mart 2021
İş Fikri Başvuruları

İş fikri başvuruları web sitesi üzerinden alınmaktadır. İş fikrinizi kısaca anlatacağınız başvuru formunu doldurarak BİGG Marmara programına başvurunuzu yapmış olacaksınız.

25 Ocak - 29 Mart 2021
Ön Değerlendirme

31 Mart 2021
Taahhütname ve Öğrenci Durum / Mezuniyet Belgelerinin Son Temin Tarihi

1 Şubat - 11 Nisan 2021
Çevrimiçi Eğitimler

Başvurular değerlendirildikten sonra adaylar beş ana başlıkta eğitim almak için Teknogirişim Sermayesi Desteğine özel olarak hazırlanmış video eğitim içeriklerine erişebilecektir.

 • Sunum hazırlama eğitimi
 • İş fikri doğrulama eğitimi
 • Prototip nasıl satılır eğitimi
 • Kanvas iş modeli eğitimi
 • İş planı yazma eğitimi

15 Şubat - 2 Nisan 2021
Mentor Görüşmeleri

Başvuru değerlendirmelerinin ardından hazırlanacak ilk sunumlar tarafımıza iletildiğinde mentor görüşmeleri gerçekleştirilecektir. Bu aşamada iş fikrilerinin olgunlaştırılması ve sunumların iyileştirilmesi için adaylara destek verilecektir.

6 - 7 Nisan 2021
Jüri Sunumları ve Birebir Değerlendirme

Girişimci adayları tarafından iş fikirleri jüri heyetine sunulacaktır. Sunum yapma 5 dakika, soru - cevap ise 3 dakika olacak şekilde toplamda 8 dakikalık bir süre içerisinde birebir değerlendirmeler gerçekleştirilecektir. Sunumlar çevrimiçi ortamda yapılacaktır.

16 Nisan 2021
Jüri Değerlendirme Sonuçlarının İlanı

13 - 14 - 15 Nisan tarihinde jüri karşısında yapılacak sunumların değerlendirme sonuçları adaylara iletilecektir.

16 Nisan - 31 Mayıs 2021
İş Planı Hazırlama Desteği

2 Haziran - 3 Haziran 2021
Jüri Sunumları ve İş Planı Değerlendirme

Olgunlaştırma ve İyileştirme programları sonunda hazırlanan iş planları jüri heyeti tarafından değerlendirilecektir.

3 Haziran 2021
Jüri Değerlendirme Sonuçlarının İlanı

4 Haziran 2021
Islak İmzalı Taahhütname ve Öğrenci Durum / Mezuniyet Belgelerinin Son Teslim Tarihi

2 Haziran - 15 Haziran 2021
TÜBİTAK Prodis İşlemleri

Temmuz - Ağustos 2021
TÜBİTAK Hakem Değerlendirme (Tahmini)

Jüri heyeti tarafından seçilen iş planları TÜBİTAK tarafından değerlendirilecektir. Girişimci adayları TÜBİTAK hakemlerine 5 dakika sunum ve 3 dakika soru-cevap süresi içerisinde sunumlarını gerçekleştireceklerdir. Jüri heyeti tarafından seçilen iş planları TÜBİTAK tarafından değerlendirilecektir. Girişimci adayları TÜBİTAK hakemlerine 5 dakika sunum ve 3 dakika soru-cevap süresi içerisinde sunumlarını gerçekleştireceklerdir.

Eylül 2021
TÜBİTAK Sonuçlarının Açıklanması (Tahmini)

Ekim 2021
Şirket Kurulumu (Tahmini)

Kasım 2021
Destek Başlangıç (Tahmini)

25 Ocak - 29 Mart 2021
Ön Değerlendirme

13 - 14 - 15 Nisan 2021
Jüri Sunumları ve Birebir Değerlendirme

2 Haziran - 3 Haziran 2021
İş Planı Değerlendirme

Temmuz - Ağustos
TÜBİTAK Hakem Değerlendirme (Tahmini)